Yolcu hakları hakkında BoraJet tutumu

BoraJet firması yolcularına sunduğu hizmetlerin yanı sıra yolcu haklarında Havayolunda seyahat edenlere ait yönetmelik kapsamında ve yolcu hakları genelgesi doğrultusunda orada yazılı tüm hakları vermeyi hedeflemektedir. Uçuşlarla ilgili sorunlarda, hizmet hakkında, uçuşların tehiri veya iptalinde uçağa kabul edilmeme gibi unsurların hepsini belirtilen yönetmelik ve genelgeler doğrultusunda gerçekleştirmektedir. Ancak son zamanlarda firmada başkasına devredilmiş, iflas ettiği bilgileri doğrultusunda firmadan bilet alan kişiler uçuşların iptal edildiği gibi aldıkları biletlerinde ücretlerini alamadıkları noktasında birçok şikayet dile getirmektedirler. Bu konu ile ilgili olarak firma tarafından yapılan açıklamada iptal olan uçuşların anlaşmaya vardıkları Anadolu Jet ve Türk Hava Yolları tarafından yapıldığı ve bilet ücretlerinin iade edileceği noktasında olmuştur.

Bunun yanında firmanın filosunda bulunan uçaklarında meydana gelen arıza nedeni ile uçuşlarında sık iptallerin yaşandığı ve bilet sahibi kişilerin bu konuda çok mağduriyet yaşadıkları görülmektedir. Yolcu hakları konusunda sınıfta kaldığı söylenen BoraJet belki de bu durumdan dolayı uçuşlarını askıya alarak uçuşlarını iptal etme kararı almıştır. Firma tarafından yapılan açıklamada; Filolarında bulunan uçukların sık arıza vermesi, müşterilerin mağduriyet yaşamaması ve filolarına yeni uçakları katacağı için İstanbul’daki yeni havalimanı açılana kadar ara verdiğini duyurmuştur. Havalimanın açılması ile birlikte yeni uçakları ve kadrosu ile müşterilerine en iyi hizmeti vereceklerini bildirmişlerdir.

Firma 2017 yılında aldığı bu karar doğrultusunda müşterilerinden çok fazla şikayet alması üzerine yolcu hakları konusunda güvensizliğe düşmüş, tekrar faaliyete geçtiğinde bu güvensiz ortamı nasıl düzelteceği ayrıca merak konusu olmuştur. Özellikle uçuşların iptalinden veya firmanın uçuşları askıya aldıktan sonra bilet ücretlerinin ödenmediği gibi rötarlı uçuşlarda ve hava şartlarından dolayı başka havalimanlarında inişlerde çok mağduriyetlerin yaşandığı görülmektedir. Firma bu şikayetleri değerlendirip değerlendirmediği konusunda henüz bir açıklama yapmamıştır. Firma müşteri memnuniyetini ön planda tutmaya çalışırken yapılan şikayetleri değerlendirenler güvenilirlilik noktasında biraz temkinli yaklaşmayı tercih ederlerken başka firmalara yönlenmektedirler. BoraJet açısından iyi bir imaj bırakmayan bu durum umarız firma faaliyete geçmeden bu imajını yenileyerek yolcu haklarında güvenilir firma haline gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uçak firmalarından istediğiniz ülkeye sefer olup olmadığını kontrol ettikten sonra gerekli belgelerinizin tümünü hazır etmenizin ardından biletinizi temin edebilirsiniz. Bir çok uçak firmasından birini tercih ettikten sonra biletinizi alırken daha uygun almak için dikkat etmeniz gereken bazı noktaları sitemiz üzerinden sizlerle paylaşacağız. Yeni Bilet alırken dikkat etmeniz gereken püf noktaları ve sayılı olarak satışı gerçekleştirilen kampanyalar hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmekte. Özellikle yapmanız gerekenler hakkında önerilerde bulunacağız. Örneğin sizlerin aklından geçen ucuz uçak bileti nasıl alınır, erken biletinizi ayırtmak fayda sağlar mı ne kadar zamandan önce biletinizi almalısınız, uçuş öncesi yapmanız gerekenler, bavulunuzu hazırlarken mutlaka içerisinde olmadan yapılamayacaklar hakkında yurt dışına gittiğiniz de bunun gibi soruların yanıtlarını sizlerle paylaşarak detaylı bir planlama sonucunda konforlu ve kendinizi güvende hissedecebileceğiniz bir yurtdışı ve yurtiçi seyahat geçirmeniz için bilgilerimizi sizlere aktararak konular hakkında aydınlatacağız. Böylelikle problemsiz olarak gezilerinizi yaparak tecrübelerden yararlanabileceksiniz. Üstelik yazılarda yorum kısmı açık olması nedeniyle uçak ve seyahat hakkında başınıza gelenleri bize yazabilirsiniz. Yazılarımızı önemle takip etmenizi tavsiye eder, şimdiden Yeni Bilet ailesi olarak iyi yolculuklar dileriz.