Türkiye en yoğun havalimanları listesi

Yakın zamanda yapılan araştırmalara göre Türkiye bulunan havalimanları arasındaki en yoğun olanlarının hangisi olduğu belirlenmiş ve bununla ilgili bir liste yayınlanmıştır. Bu liste incelendiğinde ilk sırada herkesin de tahmin edebileceği gibi İstanbul Uluslararası Atatürk Havalimanı (AHL) bulunmaktadır. Ülkemizin en büyük havalimanı olma özelliğini uzun yıllardır kimse kaptırmayan AHL, Avrupa ve dünyanın da en önemli havalimanları arasında bulunmaktadır. Her sene artırdığı yolcu sayısı ile hızla büyüye AHL, yeni yapılan yere taşındığında çok daha fazla yolcuya hizmet vermeyi ve böylelikle Türkiye’de olduğu gibi dünya da bir numaraya yerleşmeyi hedeflemektedir. 2018 yılının sonlarına doğru yeni havalimanının bir kısmının tamamlanması hedeflenmektedir.

Ülkemizde bulunan bir diğer önemli havalimanı Ankara’da bulunan Esenboğa Havalimanı olup yıl içinde milyonlarca yolcuya hizmet vermektedir. Bürokrasinin ve devletin en üst makamlarının burada olması bunda oldukça etkilidir. Özellikle yurt içi yolculuklarda adeta bir merkez görevini gören Esenboğa, çok sayıda uçağa hizmet vermektedir. Esenboğa dışındaki bir başka önemli havalimanı ise Sabiha Gökçen’dir. İstanbul’da bulunan ikinci havalimanı olmasına rağmen çok sayıda yolcuya hizmet veren Sabiha Gökçen, 30 milyon yolcu barajını yakın zaman aştığını duyurmuş ve bunu ufak bir kokteylle kutlamıştır. Ayrıca Sabiha Gökçen’e yapılan yeni pist ile birlikte yolcu sayısının çok daha fazla olması beklenirken yetkililer tahmini rakamın 40 milyon olduğunu belirtmişlerdir.

Ülkemizde bulunan ve yoğun olan havalimanlarından üç tanesi yukarıda belirtilmiş olup bunlar hem yurt içi hem de yurt dışı uçuşlarda çok ciddi sayıda yolcuya hizmet vermektedirler. Bunlar dışında İzmir’de bulunan Adnan Menderes Havalimanı ve Antalya Havalimanı da bu özellikleri taşımaktadır. Fakat yoğunluk olarak yukarıda belirtilen havalimanları kadar yoğun değillerdir. Özellikle Antalya yurt dışı uçuşlarla biraz daha öne çıkmakta olup bunun en önemli nedeni ise turistlerdir. Turizm merkezi olan Antalya’nın böyle bir avantajı bulunmakta ve bunu kullanarak her yıl biraz daha büyümektedir. Bunlar dışında Adana, Gaziantep gibi şehirlerdeki havalimanları da oldukça yoğun kabul edilmektedir. Ülkemizdeki havayolu trafiği her geçen gün daha da artmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uçak firmalarından istediğiniz ülkeye sefer olup olmadığını kontrol ettikten sonra gerekli belgelerinizin tümünü hazır etmenizin ardından biletinizi temin edebilirsiniz. Bir çok uçak firmasından birini tercih ettikten sonra biletinizi alırken daha uygun almak için dikkat etmeniz gereken bazı noktaları sitemiz üzerinden sizlerle paylaşacağız. Yeni Bilet alırken dikkat etmeniz gereken püf noktaları ve sayılı olarak satışı gerçekleştirilen kampanyalar hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmekte. Özellikle yapmanız gerekenler hakkında önerilerde bulunacağız. Örneğin sizlerin aklından geçen ucuz uçak bileti nasıl alınır, erken biletinizi ayırtmak fayda sağlar mı ne kadar zamandan önce biletinizi almalısınız, uçuş öncesi yapmanız gerekenler, bavulunuzu hazırlarken mutlaka içerisinde olmadan yapılamayacaklar hakkında yurt dışına gittiğiniz de bunun gibi soruların yanıtlarını sizlerle paylaşarak detaylı bir planlama sonucunda konforlu ve kendinizi güvende hissedecebileceğiniz bir yurtdışı ve yurtiçi seyahat geçirmeniz için bilgilerimizi sizlere aktararak konular hakkında aydınlatacağız. Böylelikle problemsiz olarak gezilerinizi yaparak tecrübelerden yararlanabileceksiniz. Üstelik yazılarda yorum kısmı açık olması nedeniyle uçak ve seyahat hakkında başınıza gelenleri bize yazabilirsiniz. Yazılarımızı önemle takip etmenizi tavsiye eder, şimdiden Yeni Bilet ailesi olarak iyi yolculuklar dileriz.