Taşımayla ilişkili olarak Onur Air şartları

Onur Air Havayolları taşınabilir ekipmanların, evcil hayvanların, silah ve yaralayıcı maddelerin sıvı ve jeller ile uçak altı bagajında taşınabilecek maddelere bazı şartlar koymuştur. Bu şartları yerine getirmeyen maddeler asla hava yolu ulaşımıyla taşınmamaktadır. Golf, kayak takımı gibi spor malzemeleriyle ensturmanlar uçuş gününde check-in işlemleri sırasında alınacak ücret karşılığında taşınabilmekte şayet uçağın durumu müsait değilse Onur Air şirketinin bunu reddetme hakkı bulunmaktadır. Onur Air görme engelli yolculara refakat eden köpeklerin uçuşuna izin verilirken diğer evcil hayvanlar belirlenen şartları gerçekleştirirse taşınabilmektedir. Uçak içinde kesinlikle silah taşımak yasaktır. Ruhsatı bulunan silahların havalimanında teslim noktasına verip inildiğinde ise yine aynı noktalardan teslim alınabilir.

Emniyet kurallarının gereği mermi atan ve bayıltan cihazlar, sivri uçlu ve kenarlı aletler, uçuş güvenliğini tehdit edip ciddi yaralanmalara neden olacak iş aletleri, vurma amacıyla kullanıldığında yaralayacak kör aletler, patlayıcı ve yanıcı maddelerin uçağa sokulması kesinlikle yasaktır. Sivil havacılığı tehdit ederek ciddi yaralanmalara neden olabilecek patlayıcı ve yanıcı maddeler, mühimmat, patlama başlıkları, patlayıcı fünyeler, askeri levazımatlar, havai fişek tarzı maddeler, duman çıkaran üniteler, plastik patlayıcılar uçakta taşınmadığı gibi uçak altı bagajlarda da hiçbir şekilde taşınamazlar. Akıcı, kolay tutuşan, tahriş edici, radyoaktif, kısıtlamalı maddeler, oksidasyona neden olan zehirler, sıkıştırılmış gazlar, lityum iyon pil ve elektronik sigara yolcu bagajı içinde de taşınmamaktadır.

Dış hat uçuşlardaki el bagajındaki sıvı kısıtlaması 1 Mart 2012 tarihinden itibaren İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan yapılan iç hat uçuşlarında başlamıştır. Uluslar arası kurallara göre yapılan uygulamada 1 Nisan 2012 tarihinden itibaren tüm iç hatları kapsamıştır. Bu uygulamayla sıvı ürünler seyahatlerde tamamen yasaklanmayıp miktar sınırlaması getirmiştir. Kabin bagajında sınırlanan sıvı ürünlerin uçak altı bagajlarda taşınması Onur Air havayolunun kuralları dâhilinde yapılabilmektedir. Kısıtlama yapılan sıvılar, şurup, su gibi sıvı içecekler, losyon ve yağlar, traş köpüğü, deodorant gibi macunumsu maddeler, reçel, bal, yoğurt gibi katı olmayan yiyecekler, sprey ve şampuan tarzı maddelerdir. Her yolcu 20*20 cm boyutlarında 1 litrelik ağzı kilitli şeffaf kaplama içerisinde her birinin hacmi 100 ml’yi geçmemek üzere sıvı, jel ve sprey taşınabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uçak firmalarından istediğiniz ülkeye sefer olup olmadığını kontrol ettikten sonra gerekli belgelerinizin tümünü hazır etmenizin ardından biletinizi temin edebilirsiniz. Bir çok uçak firmasından birini tercih ettikten sonra biletinizi alırken daha uygun almak için dikkat etmeniz gereken bazı noktaları sitemiz üzerinden sizlerle paylaşacağız. Yeni Bilet alırken dikkat etmeniz gereken püf noktaları ve sayılı olarak satışı gerçekleştirilen kampanyalar hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmekte. Özellikle yapmanız gerekenler hakkında önerilerde bulunacağız. Örneğin sizlerin aklından geçen ucuz uçak bileti nasıl alınır, erken biletinizi ayırtmak fayda sağlar mı ne kadar zamandan önce biletinizi almalısınız, uçuş öncesi yapmanız gerekenler, bavulunuzu hazırlarken mutlaka içerisinde olmadan yapılamayacaklar hakkında yurt dışına gittiğiniz de bunun gibi soruların yanıtlarını sizlerle paylaşarak detaylı bir planlama sonucunda konforlu ve kendinizi güvende hissedecebileceğiniz bir yurtdışı ve yurtiçi seyahat geçirmeniz için bilgilerimizi sizlere aktararak konular hakkında aydınlatacağız. Böylelikle problemsiz olarak gezilerinizi yaparak tecrübelerden yararlanabileceksiniz. Üstelik yazılarda yorum kısmı açık olması nedeniyle uçak ve seyahat hakkında başınıza gelenleri bize yazabilirsiniz. Yazılarımızı önemle takip etmenizi tavsiye eder, şimdiden Yeni Bilet ailesi olarak iyi yolculuklar dileriz.