Şerafettin Elçi Havalimanı Açılışı

Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı kuruluşu 26 Nisan 2010 tarihinde tamamlanmış olup Cizre-İdil karayoluna yapılarak sahanın tüm imalatları bitirilmiş, havalimanı kapasitesi oldukça geniş olup iç hatlar ve diğer binaların son hallerini alması 2011 yıllarına dayanmakta, 2013 yılında da açılışı yapılan hizmete başlayarak sivil havayolu trafiğinde boy gösteren havalimanı Şırnak halkının ulaşımına katkı sağlamıştır. Havalimanı ismini 2012 yılında vefat eden Kürt siyasetinin önemli kişilerinden biri olan Şerafettin Elçi’den almıştır.
Şırnak ilinin Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgesi üzerinde yer almaktadır. İklim bakımından topraklarının bulunduğu iki bölgeden de etkilenen Şırnak ilinin kış ayları sisli geçebilmektedir. Kendini kar şeklinde yaz aylarında yağışlara bırakılır Şırnak ilinin Doğu Anadolu bölgesindeki toprakları. Toprakların bir kısmının bulunduğu Güney Doğu Anadolu bölgesi üzerinde ise Akdeniz ikliminin etkileri görülür. Pamuk ve Zeytin yetişmesi bu durumunun bir örneğidir. İlde yaz ayları geldiğinde dağ ve vadi meltemleri kendini gösterir. Gecelerin soğuk geçmesini sağlayan meltemler Cudi dağında esmektedir. Evlerin güney tarafa doğru bakmasının sebebi de sıcaklıktan daha fazla yararlanmak içindir. Şehrin Uludere, Silopi, Güçlükonak, Beytüşşebap, Cizre, İdil ilçeleri bulunmaktadır. Şehir ulaşımı haftada her gün uçuş hizmeti olan Şırnak Elçi Şerafettin Havalimanı, demiryolu ve karayolu ile sağlanmaktadır.
Şırnak Asur, Pers uygarlıklarının ardından Bizans ve Roma imparatorlukları egemenliği altında olmuştur. Şehrin toprakları bir süre de Abbasi, Emevi, Osmanlı hakimiyeti altında bulunmuştur. Daha önce Siirt iline bağlı olan ilçelerden biri olan Şırnak 1990senesinde şehir olmuştur.Şehrin çok eski bir tarihe sahip olması yapılarda çeşitli medeniyetlerin izlerinin görülmesini sağlamıştır. Şehrin tarihini doğal güzellikleri ve yapılarıyla görmek mümkün olmakta. Güçlükonak Deve Ali Kalesi, Cudi Dağı, Nuh Peygamber Türbesi, Abdaliye Medresesi, Hamidiye Alayı Kışla Binası, Güçlükonak ilçesindeki mağara evleri, Kasrik harabeleri, Cizre Köprüsü, Cizre Ulu Camii, Bazebde Ören Yeri, Finik Ören Yeri ve Kalesi, Kırmızı Medrese, Kasrik Köprüsü, Yıkık Han, Beyaz Köprü, Abdurrahman Ağa Kasrı, taş duvarlı evler şehrin tarihini en iyi yansıtan örneklerden olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uçak firmalarından istediğiniz ülkeye sefer olup olmadığını kontrol ettikten sonra gerekli belgelerinizin tümünü hazır etmenizin ardından biletinizi temin edebilirsiniz. Bir çok uçak firmasından birini tercih ettikten sonra biletinizi alırken daha uygun almak için dikkat etmeniz gereken bazı noktaları sitemiz üzerinden sizlerle paylaşacağız. Yeni Bilet alırken dikkat etmeniz gereken püf noktaları ve sayılı olarak satışı gerçekleştirilen kampanyalar hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmekte. Özellikle yapmanız gerekenler hakkında önerilerde bulunacağız. Örneğin sizlerin aklından geçen ucuz uçak bileti nasıl alınır, erken biletinizi ayırtmak fayda sağlar mı ne kadar zamandan önce biletinizi almalısınız, uçuş öncesi yapmanız gerekenler, bavulunuzu hazırlarken mutlaka içerisinde olmadan yapılamayacaklar hakkında yurt dışına gittiğiniz de bunun gibi soruların yanıtlarını sizlerle paylaşarak detaylı bir planlama sonucunda konforlu ve kendinizi güvende hissedecebileceğiniz bir yurtdışı ve yurtiçi seyahat geçirmeniz için bilgilerimizi sizlere aktararak konular hakkında aydınlatacağız. Böylelikle problemsiz olarak gezilerinizi yaparak tecrübelerden yararlanabileceksiniz. Üstelik yazılarda yorum kısmı açık olması nedeniyle uçak ve seyahat hakkında başınıza gelenleri bize yazabilirsiniz. Yazılarımızı önemle takip etmenizi tavsiye eder, şimdiden Yeni Bilet ailesi olarak iyi yolculuklar dileriz.