Nevşehir Kapadokya Havalimanı

İç Anadolu Bölgesinde dünyanın 8. harikası olarak nitelendirilen peribacalarının yanı sıra tarihi ve kültürel zenginlikleri ile ünlü kenti Nevşehir hava ulaşımı bakımından şanslı illerimizden birisi olup Kapadokya Havalimanına ev sahipliği yapmaktadır. Ülkemizin yabancılarda en çok ilgi uyandıran tatil beldelerinden birisi olarak son dönemde sıcak hava balonları ile turizm gündeminde her zaman üst basamaklarda olmuştur. Peri bacalarının yanı sıra Elmalı Kilise, Aziz Basil Şapeli, Çarıklı Kilise, Derinkuyu Yeraltı Şehri, Ürgüp Müzesi ve daha pek çok tarihi yerlere sahiptir. Ürgüp ve Göreme gibi ilçeleri peribacaları başta olmak üzere pek çok tarihi ve kültürel değerlere ev sahipliği yapmaktadır. Nevşehir’in mutfağı da zenginlik arz eden başka bir özelliğidir.

Tarhana çorbası ve Ağpakla başta olmak üzere patates çorbası, sızgıt ve soğanlama gibi yöreye has yemekler afiyetle yenebilir. Ayva dolması, Zerdi Pilavı, Dıvıl ve Kesme Çorbası mutlaka denenmelidir. Pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış olduğu için şanslı illerimizden birisi olmuştur. Peribacaları birer yaşam alanı iken zamanla keşişlerin yaşadığı yerler olmuştur. Kapadokya Havalimanı ise 1998 yılında açılmıştır. NAV uluslararası uçuş kodu ile hizmet veren hava meydanı şehir merkezine 10 km mesafededir. Toplam 2,5 milyon metrekarelik bir alana kuruludur. Haftanın 7 günü günde 2 sefer olmak üzere İstanbul Atatürk Havalimanı’na uçuş hizmeti sunulmaktadır. İstanbul Sabiha Gökçen’e ise haftada 3 kez uçuş imkanı bulunmaktadır.

İç hatlar terminali 1500, dış hatlar terminali ise 2000 metrekareye kuruludur. Pisti beton kaplama olup, Meteoroloji Hizmeti de sağlanmaktadır. Müze bakımından da zengin sayılabilecek şehrin kendisi ilçeleriyle adeta bir açık hava müzesidir. Bunun yanı sıra Nevşehir, Hacıbektaş, Atatürk Evi, Ürgüp ve Arkeoloji – Etnografya Müzeleri de bulunmaktadır. Kapadokya’da ayrıca Göreme Doğal ve Tarihi Milli Parkı da bulunuyor. 1985 yılında UNESCO Dünya Doğal ve Kültürel Miras listesine giren milli parkta doğal yapı ve kültürel çeşitlilik ön plandadır. Tarihi, doğal ve kültürel zenginlikleri tüm dünya tarafından duyulmuş bir il olarak Nevşehir, yılda 1,8 milyon turisti ağırlayabilir kalite ve kapasiteye gelmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uçak firmalarından istediğiniz ülkeye sefer olup olmadığını kontrol ettikten sonra gerekli belgelerinizin tümünü hazır etmenizin ardından biletinizi temin edebilirsiniz. Bir çok uçak firmasından birini tercih ettikten sonra biletinizi alırken daha uygun almak için dikkat etmeniz gereken bazı noktaları sitemiz üzerinden sizlerle paylaşacağız. Yeni Bilet alırken dikkat etmeniz gereken püf noktaları ve sayılı olarak satışı gerçekleştirilen kampanyalar hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmekte. Özellikle yapmanız gerekenler hakkında önerilerde bulunacağız. Örneğin sizlerin aklından geçen ucuz uçak bileti nasıl alınır, erken biletinizi ayırtmak fayda sağlar mı ne kadar zamandan önce biletinizi almalısınız, uçuş öncesi yapmanız gerekenler, bavulunuzu hazırlarken mutlaka içerisinde olmadan yapılamayacaklar hakkında yurt dışına gittiğiniz de bunun gibi soruların yanıtlarını sizlerle paylaşarak detaylı bir planlama sonucunda konforlu ve kendinizi güvende hissedecebileceğiniz bir yurtdışı ve yurtiçi seyahat geçirmeniz için bilgilerimizi sizlere aktararak konular hakkında aydınlatacağız. Böylelikle problemsiz olarak gezilerinizi yaparak tecrübelerden yararlanabileceksiniz. Üstelik yazılarda yorum kısmı açık olması nedeniyle uçak ve seyahat hakkında başınıza gelenleri bize yazabilirsiniz. Yazılarımızı önemle takip etmenizi tavsiye eder, şimdiden Yeni Bilet ailesi olarak iyi yolculuklar dileriz.