Malatya Erhaç Havalimanı Adresi

Doğu Anadolu bölgemizin Yukarı Fırat kısmında yer alan ve kayısı diyarı unvanı taşıyan MalatyaHavalimanı İstanbul Sabiha Gökçen ve Atatürk Havaalanlarından direkt uçuşların olduğu bir destinasyondur. MLX kodu ile uluslararası uçuş koduna sahip olan havalimanı Malatya’nın Akçadağ ilçe merkezinin Aksaray Mahallesindeki adresinde uçuş hizmeti sunmaktadır. Adresin posta kodu ise 44600 olarak belirlenmiştir. Coğrafi açıdan bakılacak olursa Malatya, İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine doğal bir geçiş kapısı konumundadır. Kebaplardan tatlılara kadar pek çok çeşitte zengin bir mutfağı bulunmaktadır. Et ve bulgura dayanan bu mutfakta bulgurla yapılan 70 çeşit köfte ile şehir nam salmıştır. Ayrıca bu yemeklerde kaysının da kullanımı oldukça sıktır.

Malatya “Melitene” adıyla milattan öncesine kadar uzanan tarihi ile bilinmektedir. Kalkolitik çağdan bu yana bir yerleşim yeridir. MS 659 yılında Müslümanların egemenliğine giriştir. Daha sonra Selçuklu ve Osmanlı dönemlerini takiben bugün modern bir Cumhuriyet kentidir. Malatya havaalanı ise ülkemizde yapılan ilk hava meydanlarından birisi olarak, 1941 yılında inşa edilmiştir. Bu tarihte Battalgazi yöresinde iken 1984 yılında bugün bulunduğu bölgede hizmet vermeye başlamıştır. Malatya şehir merkezine 34 km mesafede bulunmaktadır. Yıllık yolcu kapasitesi 1 milyon olup, bunun 100 bini dış hat, kalan 900 bini ise iç hat uçuşlarıdır. Uçak sayısı ise Devlet Hava Meydanları İşletmesi rakamlarına göre 17.520 şeklindedir. Tarifeli olarak 6 sefer bulunmaktadır.

Yüksek bir plato ve dağlardan oluşan arazi yapısı ile dikkat çeken bu kadim şehir, karasal bir iklime sahiptir. Sofra bezi, perde ve yazma gibi tekstil ürünlerinin yanı sıra bakır mutfak eşyaları, bu kente özgü “güm güm” denilen yayık – çıkrık modelleri meşhurdur. Kuru ve dondurulmuş kayısı, konservesi, jölesi, reçeli, marmelatı, kreması, turşusu ve pestili derken meyveden her yönüyle yararlanılmaktadır. Kapalı Çarşı, Kuru Kayısı Pazarı, Bakırcılar Çarşısı, Atatürk ile İnönü Caddeleri ve Milli Egemenlik Caddesi şehrin en canlı yerleridir. İl merkezine karayolu ile 5 dakikalık mesafedeki Malatya Havalimanı’na Terminal’den taksi, belediye otobüsü ve minibüslerle ulaşım sağlanabiliyor. Tren istasyonu ise şehir merkezine 3 dakika mesafededir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uçak firmalarından istediğiniz ülkeye sefer olup olmadığını kontrol ettikten sonra gerekli belgelerinizin tümünü hazır etmenizin ardından biletinizi temin edebilirsiniz. Bir çok uçak firmasından birini tercih ettikten sonra biletinizi alırken daha uygun almak için dikkat etmeniz gereken bazı noktaları sitemiz üzerinden sizlerle paylaşacağız. Yeni Bilet alırken dikkat etmeniz gereken püf noktaları ve sayılı olarak satışı gerçekleştirilen kampanyalar hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmekte. Özellikle yapmanız gerekenler hakkında önerilerde bulunacağız. Örneğin sizlerin aklından geçen ucuz uçak bileti nasıl alınır, erken biletinizi ayırtmak fayda sağlar mı ne kadar zamandan önce biletinizi almalısınız, uçuş öncesi yapmanız gerekenler, bavulunuzu hazırlarken mutlaka içerisinde olmadan yapılamayacaklar hakkında yurt dışına gittiğiniz de bunun gibi soruların yanıtlarını sizlerle paylaşarak detaylı bir planlama sonucunda konforlu ve kendinizi güvende hissedecebileceğiniz bir yurtdışı ve yurtiçi seyahat geçirmeniz için bilgilerimizi sizlere aktararak konular hakkında aydınlatacağız. Böylelikle problemsiz olarak gezilerinizi yaparak tecrübelerden yararlanabileceksiniz. Üstelik yazılarda yorum kısmı açık olması nedeniyle uçak ve seyahat hakkında başınıza gelenleri bize yazabilirsiniz. Yazılarımızı önemle takip etmenizi tavsiye eder, şimdiden Yeni Bilet ailesi olarak iyi yolculuklar dileriz.