Denizli Çardak Havalimanı ne zaman kuruldu?

Denizli ve civarında oturanlar için uzak bir yere gitmenin en kolay yolu şüphesiz ki havayolu ulaşımıdır ve buradan yola çıkarak Çardak Havalimanı gibi bölgesel seyahat için önemli bir yerin ne zaman kurulduğunu merak etmeniz de fazlasıyla doğaldır. O halde hakkında biraz bilgi verebiliriz.

Denizli Çardak Havalimanı 1991 yılında Askeri Meydanların Sivil Havacılık Hizmetleri İçin Kullanılması İle İlgili Protokol vasıtası ile açılmıştır. O yıllarda havalimanının ilk hali yalnızda 16.890 m2 idi. Bu hali ile de yıllık bazda iki milyonun üzerinde yolcu için kullanılabiliniyordu. Statü olarak ise hem askeri hem de sivil amaçlar taşıyordu. İsminin Çardak olması da sadece Çardak ilçesinde kurulmasından gelmekteydi. Alan ilçeye 5 km, Denizli merkeze ise 63 km uzaklıkta idi.

Öte yandan ilerleyen zaman ile birlikte Denizli Çardak Havalimanı yavaş yavaş talepleri layığıyla yerine getirememeye başladı. Çünkü alanı kullanan insan sayısı çoğaldı ve bu artış da Denizli Çardak Havalimanı için bir yenilenme çağrısı anlamına geldi. Bu sebepten dolayı da liman, kapasite artırımı ve büyütülme yoluna gitti. Konu ile ilgili çalışmalar ise kuruluşundan sadece 7 yıl sonra yani 1998’de başlatıldı. Buradaki ön hazırlıklar ise 3 yıl sürdü ve 2001 yılında asıl genişletme çalışmaları başlatıldı. Tüm bu gelişmeler alanın dış hatlara açılması isteği dolayısıyla daha da geniş çaplı bir hal aldı ve 2008 yılına gelindiğinde, toplam kullanım alanının da 18.738 m2’ye çıkarılmasıyla birlikte Denizli Çardak Havalimanı artık tamamlanmış oldu.

Bugün gelinen son noktada Denizli Çardak Havalimanı’ndan İstanbul’a doğrudan uçuşlar bulunmaktadır. Ayrıca bu limanı en çok kullanan uçak firması Türk Hava Yolları’dır. Günde 3 kez direkt sefer düzenleyebilen Türk Hava Yolları’nı ise günde birer adet sefer düzenleyebilen Pegasus ve Anadolujet firmaları takip etmektedir. Bir diğer ayrıntı olarak Denizli’den İstanbul’a doğru yapılan bir yolculuğa katılacaksanız İstanbul’daki varış noktanızın Atatürk Havalimanı olduğunu bilmeniz de önemlidir. Yine İstanbul’dan Denizli’ye doğru bir yolculuk yapacaksanız kullanacağınız havalimanı da Atatürk Havalimanı’dır. Ancak Pegasus ve Anadolujet ile seyahat edecekseniz İstanbul’da kullanabileceğiniz alan Sabiha Gökçen Havalimanı’dır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uçak firmalarından istediğiniz ülkeye sefer olup olmadığını kontrol ettikten sonra gerekli belgelerinizin tümünü hazır etmenizin ardından biletinizi temin edebilirsiniz. Bir çok uçak firmasından birini tercih ettikten sonra biletinizi alırken daha uygun almak için dikkat etmeniz gereken bazı noktaları sitemiz üzerinden sizlerle paylaşacağız. Yeni Bilet alırken dikkat etmeniz gereken püf noktaları ve sayılı olarak satışı gerçekleştirilen kampanyalar hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmekte. Özellikle yapmanız gerekenler hakkında önerilerde bulunacağız. Örneğin sizlerin aklından geçen ucuz uçak bileti nasıl alınır, erken biletinizi ayırtmak fayda sağlar mı ne kadar zamandan önce biletinizi almalısınız, uçuş öncesi yapmanız gerekenler, bavulunuzu hazırlarken mutlaka içerisinde olmadan yapılamayacaklar hakkında yurt dışına gittiğiniz de bunun gibi soruların yanıtlarını sizlerle paylaşarak detaylı bir planlama sonucunda konforlu ve kendinizi güvende hissedecebileceğiniz bir yurtdışı ve yurtiçi seyahat geçirmeniz için bilgilerimizi sizlere aktararak konular hakkında aydınlatacağız. Böylelikle problemsiz olarak gezilerinizi yaparak tecrübelerden yararlanabileceksiniz. Üstelik yazılarda yorum kısmı açık olması nedeniyle uçak ve seyahat hakkında başınıza gelenleri bize yazabilirsiniz. Yazılarımızı önemle takip etmenizi tavsiye eder, şimdiden Yeni Bilet ailesi olarak iyi yolculuklar dileriz.