Dalamanda yeni terminal heyecanı yaşanıyor

Ülkemizin yolcu trafiği bakımından dördüncü büyük havaalanı olan YDA Dalaman Havalimanına yıllık 5milyon yolcu kapasiteli yeni terminal binasının geçici onay alarak hizmete başlaması ile Dalamanda yenilik heyecanı yaşanıyor. Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Funda Ocakın Dalamanda yeni dış hatlar terminal binasının geçici onay aldığını açıklaması bölge halkının ve çalışanların yeniliğin heyecanı ve neşesini yaşanıyor olmasını sağladı. Yaklaşık olarak 125 bin metrekarelik bir alana inşa edilmiş olan yeni dış hatlar terminalinin yıllık yolcu kapasitesinin ise 5 milyon olması planlanmaktadır. Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Funda Ocak’ın YDA Dalaman Havalimanı hakkında Twitter’dan yaptığı açıklama yöre halkını heyecan yaşamasına neden olmuştur.

Muğla ili Dalaman ilçesinin şehir merkezine ortalama 6 kilometrelik mesafede bulunan havaalanı yurt içi ve yurt dışı seferlerine açıktır. Bölge turizm açısından zengin bir alan olduğundan ve yerli yabancı turistleri taşıyabilmek için terminal uluslar arası statüdedir. Muğla ve çevresine hizmet veren Dalaman Havalimanı ile birlikte Milas Bodrum Havalimanı da bulunmaktadır. 1976 yılında yapımına başlanan alan 1981 yılında hava meydanı olarak hizmet vermeye başlamıştır. 8 yıl sonra yönetim kurulunun aldığı karar ile meydan havalimanı statüsüne geçirilmiştir. 2014 yılına alanın işletmesi için ihale yapılmış ve bu ihalede en yüksek teklifi veren YDA İnşaat olmuştur. YDA İnşaat işletme için 705 milyon Euro vermiştir.

705 milyon Euro karşılığında ihaleyi kazanan YDA İnşaat alanın işletmesini 31 Aralık 2040 yılına kadar almıştır. Havaalanında Türk Hava Yolları, Thomas Cook Airlines ve Pegasus Havayolları yurt içi ve yurt dışı uçuşlarını yapmaktadır. Türk Hava Yolları İstanbul Atatürk Havalimanına, Thomas Cook Airlines havayolları Londra Gatwick Havalimanına, Pegasus Havayolları ise İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanına düzenli ve tarifeli seferler düzenlemektedir. Tarifeli seferlerin dışında farklı havayolu firmaları tarafından gerçekleştirilen sezonluk uçuşlar da mevcuttur. Yap İşlet Devret modeli ile işletilmekte olan alanda dış hatlar terminali ve iç hatlar terminali bulunmaktadır. Dış hatlar terminali yaşanan yoğun talebe daha rahat hizmet verebilmesi için yenilenmiş ve yakın tarihte geçici onay alarak hizmete başlamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uçak firmalarından istediğiniz ülkeye sefer olup olmadığını kontrol ettikten sonra gerekli belgelerinizin tümünü hazır etmenizin ardından biletinizi temin edebilirsiniz. Bir çok uçak firmasından birini tercih ettikten sonra biletinizi alırken daha uygun almak için dikkat etmeniz gereken bazı noktaları sitemiz üzerinden sizlerle paylaşacağız. Yeni Bilet alırken dikkat etmeniz gereken püf noktaları ve sayılı olarak satışı gerçekleştirilen kampanyalar hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmekte. Özellikle yapmanız gerekenler hakkında önerilerde bulunacağız. Örneğin sizlerin aklından geçen ucuz uçak bileti nasıl alınır, erken biletinizi ayırtmak fayda sağlar mı ne kadar zamandan önce biletinizi almalısınız, uçuş öncesi yapmanız gerekenler, bavulunuzu hazırlarken mutlaka içerisinde olmadan yapılamayacaklar hakkında yurt dışına gittiğiniz de bunun gibi soruların yanıtlarını sizlerle paylaşarak detaylı bir planlama sonucunda konforlu ve kendinizi güvende hissedecebileceğiniz bir yurtdışı ve yurtiçi seyahat geçirmeniz için bilgilerimizi sizlere aktararak konular hakkında aydınlatacağız. Böylelikle problemsiz olarak gezilerinizi yaparak tecrübelerden yararlanabileceksiniz. Üstelik yazılarda yorum kısmı açık olması nedeniyle uçak ve seyahat hakkında başınıza gelenleri bize yazabilirsiniz. Yazılarımızı önemle takip etmenizi tavsiye eder, şimdiden Yeni Bilet ailesi olarak iyi yolculuklar dileriz.