Yolcu tipler olarak Onur Air de bulunanlar

Her havayolu firmasının olduğu gibi Onur Air Havayollarının da bebek, çocuk, öğrenci, hamile, hasta, engelli, asker, sedyeli, tekerlekli hasta yolcular ile ilgili bazı şartları bulunmaktadır. Şartları uygun olmayan yolcular ve maddeler taşınmamaktadır. 0 – 2 yaş arasın bebek yolcu statüsüne girmekte olup ebeveynin kucağında seyahat etmesi gerekir. Doğumundan 48 saat ile 7 gün aralığındaki yeni doğan bebekler için uçak yolculuğu yapmasına engel bir durum olmadığını gösteren doktor raporu alınması koşuluyla seyahat etmesine müsaade edilir. Lefkoşa hattında bebeğin refakatçisi anne veya babası değilse anne ve babasından noter onaylı muvafakatname almak ve bu belgeyi havalimanında göstermek zorundadır. Bebek yolcular asla refakatçisi olmadan uçak ile seyahat edemezler.

2 ile 12 yaş arası çocuk yolcu olup 7 yaş üzeri çocuklar refakatçisi olmadan uçuş yapabilirler. 7 yaş üzerindeki refakatsiz yolculuk yapmak isteyen çocukların ebeveynleri veya yasal temsilcileri tarafından Refakatsiz Çocuk Yolcu formunu havalimanında doldurması gerekir. Refakatsiz çocuk, uçak yolculuğunda kabin ekibinin, yerde ise yer hizmeti personelinin sorumluluğundadır. 7 yaşından gün almamış çocuklar yalnız uçuş yapamazlar. 13–27 yaş arası sadece Lefkoşa uçuşlarında öğrenci olarak değerlendirilir ve havalimanında öğrenci kimliğini göstermesi şartıyla indiriminden yararlanabilirler. Tekil gebelikte 35.hafta ve sonrası, çoğul gebelikte 32.hafta ve sonrası hamile yolcu olup uçuş yapamazlar. Sakınca olmadığına dair doktor raporu olan hamile yolcular tekil gebeler 28-35.haftaya, çoğul gebelikte28-32.haftaya kadar uçakla seyahat edebilir.

Bulaşıcı hastalığı olan yolcuların uçuş yapmasına izin verilmez bunun dışındaki rahatsızlıklarda 10 günden daha eski olmayan, uçuşuna engel olan bir durum olmadığını gösteren doktor raporu ile ancak seyahat etmesi mümkündür. Uçuşta bakım ihtiyacı olan hastaların refakatçisi olmadan uçuş yapmaları mümkün değildir. Görme engelli yolcular ancak eğitimli ve sertifikalı rehber köpekleriyle uçuş yapabilirler bunun dışında acil bir durum olduğunda kabin ekibinin yönlendirmelerini tek başına yapamayacak durumda olmayan engelli yolcular refakatçi olmadan uçmasına izin verilmez. Sadece Kıbrıs hattında asker olan T.C. vatandaşlarına asker olduklarını ibraz ettiklerinde indirim uygulanmaktadır. Sedyeli hasta yolcu taşıması yapılmayıp, tekerlekli sandalye hizmeti havalimanındaki olanaklar dâhilinde gerçekleştirilebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir