Yolcu hakları hakkında BoraJet tutumu

BoraJet firması yolcularına sunduğu hizmetlerin yanı sıra yolcu haklarında Havayolunda seyahat edenlere ait yönetmelik kapsamında ve yolcu hakları genelgesi doğrultusunda orada yazılı tüm hakları vermeyi hedeflemektedir. Uçuşlarla ilgili sorunlarda, hizmet hakkında, uçuşların tehiri veya iptalinde uçağa kabul edilmeme gibi unsurların hepsini belirtilen yönetmelik ve genelgeler doğrultusunda gerçekleştirmektedir. Ancak son zamanlarda firmada başkasına devredilmiş, iflas ettiği bilgileri doğrultusunda firmadan bilet alan kişiler uçuşların iptal edildiği gibi aldıkları biletlerinde ücretlerini alamadıkları noktasında birçok şikayet dile getirmektedirler. Bu konu ile ilgili olarak firma tarafından yapılan açıklamada iptal olan uçuşların anlaşmaya vardıkları Anadolu Jet ve Türk Hava Yolları tarafından yapıldığı ve bilet ücretlerinin iade edileceği noktasında olmuştur.

Bunun yanında firmanın filosunda bulunan uçaklarında meydana gelen arıza nedeni ile uçuşlarında sık iptallerin yaşandığı ve bilet sahibi kişilerin bu konuda çok mağduriyet yaşadıkları görülmektedir. Yolcu hakları konusunda sınıfta kaldığı söylenen BoraJet belki de bu durumdan dolayı uçuşlarını askıya alarak uçuşlarını iptal etme kararı almıştır. Firma tarafından yapılan açıklamada; Filolarında bulunan uçukların sık arıza vermesi, müşterilerin mağduriyet yaşamaması ve filolarına yeni uçakları katacağı için İstanbul’daki yeni havalimanı açılana kadar ara verdiğini duyurmuştur. Havalimanın açılması ile birlikte yeni uçakları ve kadrosu ile müşterilerine en iyi hizmeti vereceklerini bildirmişlerdir.

Firma 2017 yılında aldığı bu karar doğrultusunda müşterilerinden çok fazla şikayet alması üzerine yolcu hakları konusunda güvensizliğe düşmüş, tekrar faaliyete geçtiğinde bu güvensiz ortamı nasıl düzelteceği ayrıca merak konusu olmuştur. Özellikle uçuşların iptalinden veya firmanın uçuşları askıya aldıktan sonra bilet ücretlerinin ödenmediği gibi rötarlı uçuşlarda ve hava şartlarından dolayı başka havalimanlarında inişlerde çok mağduriyetlerin yaşandığı görülmektedir. Firma bu şikayetleri değerlendirip değerlendirmediği konusunda henüz bir açıklama yapmamıştır. Firma müşteri memnuniyetini ön planda tutmaya çalışırken yapılan şikayetleri değerlendirenler güvenilirlilik noktasında biraz temkinli yaklaşmayı tercih ederlerken başka firmalara yönlenmektedirler. BoraJet açısından iyi bir imaj bırakmayan bu durum umarız firma faaliyete geçmeden bu imajını yenileyerek yolcu haklarında güvenilir firma haline gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir