THY Acil Olarak Gönüllü Pilotlar Arıyor

Havacılık sektörünün dünya devleri arasında yer alan ve Türkiye için oldukça önemli hava taşımacılığı yapan THY uçuşlarında meydana gelen gecikmelerden dolayı acil kaptan pilot arayışına geçti. Türk Hava Yolları Gönüllü Pilotlar Arıyor! Haberinin çıkma nedeninin uçuşlarda meydana gelen gecikme olduğu kaydedildi. Eurocontrol sistemlerinde ortaya çıkan teknik sorunların Avrupa inişli ve kalkışlı uçuşlarda gecikmelere ve iptallere neden olduğu belirtildi. Yaşanan durum sonrasında harekete geçen Türk Hava Yolları Uçuş İşletme Başkanlığı bir bildiri yayınladı. Kaptan pilotlara konuyla ilgili gönderilen mesajda: “Değerli kaptan pilotlarımız, Eurocontrol sistemlerinde meydana gelen teknik arıza nedeni ile uçuşlarımızda gecikme sorunları ortaya çıkmıştır. Bu durum daha fazla ekip ihtiyacını doğurduğundan müsait ve gönüllü olan pilotlarımızın konuyla ilgilenen birimlerle iletişime geçerek süreci yönetme konusunda yardımcı olabilecekleri bilgisini vermelerini rica ediyoruz. Tüm kaptan pilotlarımıza emniyetli uçuşlar dileriz.” İfadeleri yer aldı.

Teknik sorun nedeni ile yaşanan gecikmelerle ilgili bilgi paylaşan THY yetkilisi: “Türk Hava Yolları dünya genelinde oldukça fazla tercih edilen havayolları arasında yer aldığından Avrupa çıkışlı ve varışlı gerçekleşen uçuşlarda rötar ve iptal durumları söz konusu olmaktadır. Yaşanılan bu sorunlara karşı önlemin alınması için pilotların destek vermesi gerekmektedir. Bu noktada tüm pilotlarımıza ilgili mesajlarla ulaşmaya çalıştık. Destek olabilecek olan kaptanlarımız en kısa süre içerisinde destek vererek uçuşlarda görev alacaktır. Şeklinde konuştu.

Edinilen bilgiye göre Eurocontrol sistemlerinde bilinmeyen nedene bağlı ortaya çıkan arızalar sonucunda Avrupa’dan yapılacak uçuşların durdurulduğu, Avrupa’ya yapılacak uçuşların ise iptallerinin ya da gecikmelerinin söz konusu olduğu belirtildi. Yaşanan sorunu aktarmaya çalışan Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi yaptığı açıklamada: “Avrupa’ya düzenlediğimiz uçuş seferlerinin Brüksel merkezli olan Eurocontrol sistemlerinde ortaya çıkan arızaya bağlı olarak durdurulduğunu belirtmekten üzüntü duyuyoruz. Yanı sıra Avrupa’dan yapılacak uçuşlarda da durum aynı şekilde maalesef. Sistemlerin kontrol ve onarım safhaları devan ederken ciddi aksaklıkları ortadan kaldırmak için geçici çözümler üretiyoruz. Avrupa’ya gerçekleştirilecek seferler için gecikmelerin azalması için kaptan pilotlarımıza çağrıda bulunduk. Bu önlem biraz daha rahatlatıcı sonuçlar ortaya çıkarır diye tahmin ediyoruz. Yanı sıra son durum ve sefer bilgileri de web sitemizden güncel olarak aktarılacaktır.” ifadelerine yer verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir