Sıvı kısıtlamaları olarak Onur Air kuralları

Onur Air Havayolu firmasını tercih edecek olan yolcuların el ve kabin bagajlarında bulundurabilecekleri sıvılarla ilgili kısıtlamalar mevcuttur. Sıvılarda uygulanan kısıtlamalar iç ve dış hat yolcularının tamamını kapsamaktadır. Kabin bagajlarında götürülmesi mümkün olmayan sıvıların uçak altı bagajlarında havayolu işletmesi kuralları içerisinde taşınması mümkün olabilecektir. Uluslararası kurallara göre düzenlenen uygulama 1 Nisan 2012 tarihi itibari ile tüm iç hatlarda uygulanmaya başlamış ve yolcuların seyahatleri sırasında yanlarında bulunduracakları sıvıların neler olabileceği konusunu kapsamaktadır. Kısıtlanan sıvılar şunlardır:

• Su, şurup, içki dahil tüm sıvılar,
• Krem, losyon kozmetik yağlar, parfümler, maskara dahil her türlü likit makyaj malzemesi,
• Traş köpükleri ve deodorantlar,
• Diş macunu ve benzeri macun kıvamındaki maddeler,
• Reçel, bal, yoğurt, pekmez, salça gibi malzemeler,
• Kontak lens solüsyonu,
• Şampuanlar, saç kremleri, saç maske ve yağları gibi bakım ürünlerine sınırlama getirilmiştir.
Belirtilen ürünlerde tam anlamıyla bir yasak söz konusu değildir sadece kısıtlama getirilmiştir. Yolcuların el ve bagaj çantalarında sıvı olan ürünleri güvenlik kontrol noktalarında göstermeleri ve x-ray cihazında ayrıca taratmaları gerekmektedir. Yanı sıra check-in sırasında verilen uçak altı bagaj işlemlerinde sıvı kısıtlamaları uygulanmamaktadır ve Onur Air’in belirlediği kurallar geçerliliğini korumaktadır. Bunlara ek olarak belirtilmesi gereken istisnai durumlar söz konusu olabilmektedir. Bebekler ve hastalar için yanlarında bulundurmaları gereken sıvı takviyeler söz konusu olduğunda herhangi bir kısıtlama söz konusu olmayacaktır. Bebeklerin beslenmesi için gerekli olan sıvı mamalar ve hastaların kullandıkları reçeteli ilaçlar raporları gösterilebildiği sürece yeterli ölçüde yanlarında bulunabilecektir. Ek olarak güvenlik önlemleri dolayısı ile mama ve ilacın yolcuya tattırılması istenebilecek bir uygulama olmaktadır.
Uçuş sırasında mağazalardan yapılan alışverişlerde alınan sıvı ürünler görevli denetiminde özel olarak poşetlenecek ve poşetin ağız kısmı yapıştırılacaktır. Poşet faturası ile birlikte güvenlik kontrol noktasından geçtikten sonra uçağa alınacaktır. Aktarmalı yolculuk yapacak olan yolcuların farklı bir havaalanında kontrol noktasından geçecek olması durumunda paketin açılmaması önem arz etmektedir. Gümrüksüz alışveriş poşetinin açılmaması alanda sorun yaşanmasının önüne geçecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir