Pegasus Balkanlar Ve Ukrayna 29 Dolar

Havayolu şirketleri arasında oldukça popüler olan ve birçok noktaya uygun fiyatlara seferler düzenleyen Pegasus firması balkanlar için ve Ukrayna için 29 dolar ücretli kampanyası ile birçok kişinin dikkatini çekmektedir. Birçok rotaya dönemsel olarak promosyonlu uçuş kampanyaları düzenleyen Pegasus, Balkanlar içerisindeki ülkeler ve Ukrayna için düzenlediği 29 dolar kampanyası ile de birçok yolcuyu yurtdışı tatillerine uygun fiyatlarla uğurlayacak gibi görünüyor.

Resmi adıyla Makedonya Cumhuriyeti olarak bilinen Makedonya, Güneydoğu Avrupa’da bulunan Balkan ülkelerinin en popüler olanlarından biridir. Ülkenin komşuları ise Sırbistan, Kosova, Arnavutluk, Yunanistan ve Bulgaristan’dır. Konumu nedeniyle tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan ve farklı kültürlerin geleneklerini yaşatan ülkede Bizans Uygarlığı, Roma Uygarlığı ve Osmanlı İmparatorluğu etkileri görülmektedir. Ülkede Makedonca resmi dil olarak konuşulmakta olup ayrıca Arnavutça, Türkçe, Boşnakça, Romanca ve Sırpça da sık konuşulan dillerdendir. Kuruluşu Antik Çağ’a kadar uzanan ülke 1991 senesinde bağımsızlığını ilan ederek Yugoslavya Sosyalist Federatif Cumhuriyeti’nden ayrılmıştır. Zaman içinde çok sayıda medeniyete ve kültüre ev sahipliği yapan topraklar geçmişten kalan kültürel, etnik, sosyal ve yemek gibi değerleri günümüze kadar taşımıştır.

Makedonya gezisi planlayan kişiler için en doğru dönem sıcaklıkların yüksek olduğu ve birçok etkinliğin, yaz sporlarının gerçekleştirildiği yaz dönemidir. Ülkenin iklimi genel olarak Akdeniz iklimi olarak seyretmekte olup kış aylarında yağışlı ve soğuk hava koşulları, yazın ise sıcak havanın etkileri görülmektedir. Ülkede yaz aylarında turist yoğunluğu fazla olabildiğinden ve fiyatlar diğer dönemlere göre daha yüksek olacağından uygun bütçeli bir seyahat gerçekleştirmek isteyen kişilerin bahar ya da kış dönemini tercih etmeleri tavsiye edilmektedir. Türkiye’den Makedonya’ya uçuş gerçekleştirmek isteyen gezginler için İstanbul şehrinden ve Ankara’dan direkt olarak birçok sefer bulunmaktadır. Diğer şehirlerden de aktarmalı olarak ve İstanbul’dan ayrıca otobüslerle de ulaşım sağlanabilmektedir. Makedonya dendiğinde akla gelenlerden biri de ülkenin geniş yemek kültürüdür. Balkan coğrafyasının geniş yemek kültürünün harmanlandığı ülkede özellikle denenmesi gereken lezzetler; musaka, ajvar, kebapcinja, pastrmajlija, tavce gravce, mekici ve papara olarak sayılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir