Pegasus 6 Pilotu Neden İşten Çıkardı

Pegasus Havayolları ülkenin birçok şehrindeki havalimanlarında yurt içi ve yurt dışı seferler düzenleyen uçaklarını barındıran önemli bir havayolu firmasıdır. İlkeli ve kurallara sadık bir çizgi izleyen Pegasus uçuş sırasında çıkan bazı sorunlardan dolayı 6 pilotu işten çıkardı. Neden olarak ise kokpitteki uçuş kayıtlarını gösterdi. Edinilen bilgilere göre uçuş kayıtlarının incelenmesinden sonra bazı kaptan pilotların uçuş sırasında emniyeti tehlikeye sokacak davranışlarına rastlandı. Güvenlik açığının bariz biçimde belirlendiği kayıtların tespit edilmesinin ardından ilgisi bulunan 6 kaptan pilotun işine son verildi. Yine aynı kişilerin uçuş ekibiyle de ciddi sorunlar yaşadığı ve bunu uçuş sırasında yansıttığı kaydedildi. İşine son verilen pilotların işten çıkarılma nedenlerinin haklı gerekçelerle olduğu noktasında Pegasus Havayolları tarafından belgeli beyanda bulunuldu.

Uçuş güvenliğini üst seviyelerde tutan ve asla taviz vermeyen Pegasus Havayolları geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan problemli pilotları ile yollarını ayırdı. Kokpit uçuş kayıtlarından alınan veriler ışığında böyle bir karar alan firma gerekçelerini de belirtti. Toplamda 6 kişinin işine son verildiği olayda yaşanan sorunların güvenliği tehdit edecek boyuta geldiği bildirildi. Kayıtların analiz edilmesi ile güvenliğe aykırı davranışların kesinleşmiş oldu. Pegasus Havayolları uçuş verilerini incelediği esnada FDM analizinde bazı kanıtlara rastladığını belitti. Firma ciddi güvenlik açıklarına yol açan davranışlarına rastladıkları 6 pilotu işten çıkararak güvenliği tehlikeye sokacak her türlü olayın karşısında durduklarını da gösterdi.

Uçuş sırasında pilotların gerek kokpit içinde gerekse uçuş ekibi ile olan iletişimindeki sağlıksız davranışların bütünü olumsuz etkilemesinden tedirginlik duyan Pegasus Havayolu Firması doğru bir karar verdiklerini belirtti. Uçuş sırasında aykırı davranışlara yer verilmemesi gerektiği, sonuçlarının kötü olabileceğinin üzerinde duran yetkililer böyle bir kararın alınması ile kötü sonuçların önlenebildiği de kaydedildi. İşten çıkarılan pilotların yanlış tutumlarının tespit edilmesinin dışında ekip kaynak yönetimi konusunda da iletişimsel sorun yaşadıkları belirlenen diğer hususlar arasında yer aldı.Pegasus Havayolları yetkilileri titiz çalışmalarla sürekli olarak uçak içi koordinasyonu takip ettiklerini en ufak bir pürüzün tespit edilmesiyle de gereken önlemlerin alındığını bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir