Ölümlü uçak kazaları 16 milyonda bir gerçekleşiyor

Havacılık alanında tutulan istatistiklerin başladığı 1946 yılından bu yana en güvenli yılın 2017 olduğu açıklanmış daha sonra ise ölümlü uçak kazalarının gerçekleşme olasılığının çok düşük ve 16 milyonda bir olduğu belirtilmiştir. Yapılan araştırmalar sonucunda uçak yolculuğunun ne kadar güvenli olduğusonucu bu şekilde desteklenmektedir. Söz konusu araştırmayı Hollanda merkezli danışmanlık şirketi To70 ve Havacılık Güvenlik Ağı (ASN) yapmıştır. Bu kurumların yayınlamış oldukları raporlarda 2017 yılında yolcu uçaklarında herhangi bir ölümcül kaza yaşanmadığı belirtilmiştir. Oldukça ilgi çekici rapor sonrasında uçak yolculuklarına olumsuz bakan ve kaza endişesi taşıyan kişilerin fikirlerinin değişebileceği belirtilmektedir.

Yayınlanan raporda dikkat çeken bir başka bilgi ise tarih boyunca en fazla uçuşun 2017 yılında yapıldığı ve buna rağmen herhangi bir ölümcül kaza yaşanmadığıdır. Fakat söz konusu durum sadece yolcu uçakları için geçerli olup diğer uçaklarda bu türden kazalar yaşandığı belirtilmektedir. 2017 yılında 14 yolcu taşıma lisansı bulunan 5 küçük uçağın ölümlü kaza geçirdiği belirtilmektedir. Bunun dışında kargo uçaklarında da benzer kazalar yaşanmış olup oradaki rakamda 5’tir. Kargo ve küçük uçaklardaki toplam can kaybı 44 olurken bu rakam bile bir önceki seneye göre oldukça düşüktür. Çünkü 2016 yılında yaşanan kazalarda toplam 303 kişi hayatını kaybetmiştir. Söz konusu rakamda oldukça yüksek kabul edilmektedir.

To70 araştırmacıları arasında bulunan AdrianYoung yaptığı açıklamada geçmiş yıllardaki rakamları hatırlattıktan sonra 2017 senesinin havacılık için oldukça iyi geçtiğini ve yolcu uçaklarında herhangi bir kaza yaşanmadığı belirtmiş ardından da uçak kazalarında insanların hayatları kaybetme olasılıklarının yapılan araştırma ve tutulan istatistiklere göre 16 milyonda 1 olduğunu açıklamıştır. Söz konusu araştırmada çıkan sonucun birazda talih olduğu özellikle vurgulanmıştır. Ayrıca söz konusu raporda askeri uçaklar ile helikopter kazaları değerlendirilmemişti. Bunun dışında 2017 yılının sonunda düşen uçaklar da kapsam dışı bırakılmış olup bunun nedeni olarak da söz konusu uçakların belirtilen standart ağırlıktan çok daha düşük olduğu vurgulanmıştır. ABD başkanı da rapor sonuçlarından duymuş olduğu memnuniyeti sosyal medya üzerinden dile getirmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir