Müşteri hizmetleri kalitesi AnadoluJet değerlendirmesi

Müşterilerine daha ucuz bilet sunan bir havayolu firması, 2008 yılında Türk Hava Yolları tarafından yeni bir iş modeli etrafında oluşturulan firma, THY’nin bir diğer ticaret markası olarak oluşturulmuştur. Bazı maliyetlerden avantajlar sağlanarak, bu avantajların biletleri yansıması dolayısıyla yolcular çok daha ucuza uçak bileti bulabilmektedirler. Örnek verilecek olursa Ankara uçuşlarında yolcu sayısı % 65 oranında artmış, doluluk oranı % 85 seviyelerine çıkmıştır. Başkentin şanına yaraşır bir şekilde uçuş hizmetlerini tüm Anadolu’ya; hem hesaplı olmakla beraber, hızlı, zamanında ve güvenli bir şekilde sağlamaktadır.

“Anadolu Artık Daha Yakın” sloganıyla yollara düşen AnadoluJet uçakları Anadolu’nun neredeyse her yerine rahat ve ucuz biruçuş hizmeti vermektedir. Örneğin diğer hava yolları şirketlerinin uçakları ile karşılaştırıldığında AnadoluJet uçaklarının koltuklarının arası % 10oranında daha dardır. Bu sebepten dolayı, uçak bileti fiyatları daha ucuz hale gelebilmektedir. Şöyle ki: bir uçuş maliyeti düşünüldüğünde yolcu sayısı arttırıldığında kişi başına düşen maliyet azalmakta ve bu sayede yolcular daha az bir maliyetle uçabilmektedir. Yurt içi uçuşların zaten oldukça kısa sürdüğü uçuşlarda % 10’luk bir daraltma bir sıkıntıya sebebiyet vermemekte ve yolcular bu ucuzluktan gayet memnun kalmaktadırlar.

Bu maliyet avantajının yanı sıra ikram mönüsü de sadeleştirilerek maliyet azaltılmaktadır. Şöyle ki; daha az ikram servis ve tedarik masraflarını azalmakta, ikramların ard arda yolculuk yapacak olan yolcuların hepsi için tek seferde yüklenebilmesi sayesinde, uçuş yapacak uçağın daha kısa sürede çevrilmesine ve bu sayede bir gün içerisinde daha fazla sefer yapabilmesini sağlamaktadır. Bu gibi küçük gözüken ama tamamen müşteri memnuniyeti odaklı bu uygulamalar tamamen müşterilerin memnuniyetini, cebini, rahatını düşünerek uygulamaya sokulmuş stratejilerdir. Hedeflenen yüksek müşteri memnuniyeti ve hesaplılığı ekseninde düşünüldüğünde mil toplanmasına izin verilmemektedir. Bunun sebebi AnadoluJet firmasının ekstra hizmetlerden doğan maliyetleri diğer yolculara yükleyerek, ucuz bilet politikasından taviz vermek istememesidir. Bu bakımdan sadakatten doğan maliyetler diğer üye olmayan yolculara yansır ve buda ucuz bilet konseptiyle çelişir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir