İstanbul havalimanları Avrupa ve Anadolu yakası

İstanbul ilinde iki adet havalimanı bulunmakta ve bunlar gerek yurt içi gerekse de yurt dışına gidecek çok sayıda insana hizmet vermekte olduğundan adresleri birçok kişi tarafından merak edilmektedir. İstanbul’un en büyük havalimanı olan Atatürk Havalimanı yıl içinde on milyonlarca insana hizmet vermektedir. Yolcuların bir kısmı yurt içi yolculuğu yaparken bir kısmı ise yurt dışı yolculuğu yapmaktadır. Atatürk Havalimanı Yeşilköy’de bulunmakta ve çok kolay ulaşılmaktadır. Havalimanına ulaşmak isteyen yolcular için farklı yollar bulunmaktadır. İsteyen yolcular toplu taşıma araçları ile buralara ulaşabileceği gibi özel araçları ya da araçları ile de buraya ulaşabilmektedir. Havalimanının yoğun kullanımından dolayı havalimanına giden yollar da oldukça fazladır.

İstanbul’da bulunan bir başka havalimanı ise Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı olup burası da çok sayıda yolcuya hizmet vermektedir. Yıllık 30 milyon yolcu barajını geçen havalimanı Pendik’te bulunmaktadır. Havalimanı yetkililerinin yaptıkları açıklamaya göre kısa sürede hizmet veren pist sayısı artacak be bu da hizmet verilen yolcu sayısının çok daha fazla olmasını sağlayacaktır. Yeni açılacak olan pistten sonra hizmet verilecek olan yolcu sayısının 41 milyon olması beklenmektedir. Kurtköy ile Pendik bağlantı yolu kullanılarak havalimanına ulaşılabileceği gibi Ankara Caddesi kullanılarak da buraya ulaşılabilmektedir. Bunun dışında gerek toplu taşıma araçları gerekse de özel araçlarla İstanbul ve çevre illerin hemen hepsinden rahatlıkla buraya ulaşılabilmektedir.

İstanbul dünya hava yolu merkezi olma noktasında hızla ilerlerken kentin içerisinde bulunan havalimanlarının konumu çok daha fazla önem kazanmaktadır. Özellikle Atatürk Havalimanının yıllık hizmet verdiği yolcu sayısı ve buradan kalkan aylık ortalama 20.000 uçak düşünüldüğünde bu önem daha net anlaşılmaktadır. Atatürk Bulvarı üzerinden buraya ulaşılabileceği gibi farklı yollardan da ulaşabilmek mümkündür. Kısa süre sonra buranın taşınacak olması bile buranın öneminin azalmasına neden olmamış aksine her geçen gün hizmet verdiği yolcu sayısının artmasından dolayı önemi de artmıştır. Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanları İstanbul’un iki farklı yakasında yer almakta ve hem şehrin hem de ülkenin önemli bir yükü olan hava yolu trafiğinin büyük bölümünü taşımaktadırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir