Hava Yolu Firması BoraJet Filosu

Amerika Birleşik Devletlerinde yaşayan Türk iş adamı Dr. Yalçın Ayaslı’nın 2008 yılında kurduğu BoraJet kısa metrajlı pistlere inme özelliği bulunan uçaklara sahip filosu ile dikkat çekmektedir. Firma tarafından hizmet verilen alternatif hatlarda 600 metre gibi çok kısa sayılabilecek pistlere kolayca iniş ve kalkış yapabilme özelliği olan ATR 72- 500 modeli pervaneli uçakları ile Ülkemizde ve bölgedeki çok büyük bir boşluğu doldurmakta ve önemli bir ihtiyacı karşılamaktadır. Bölgesel havacılık konusunda en uygun olan uçak tipi ATR 72- 500 tipi çift pervaneli uçaklar ile donattığı filosu ile geniş gövdesi olan uçak modellerinin iniş yapma imkanı bulunmayan ve uçuş yapılması zor olan şehirlerin birbirine bağlanmasını sağlıyor.

Yüksek uçuş emniyeti sağlayan ATR 72 tipi uçaklar motorların uçuş esnasında durma ihtimalinde planör gibi süzülme özelliği ile toprak zeminlere bile iniş yapabilme özelliğine sahip olması ile bilinmektedir. Bunun yanı sıra Embrarer E190 Jetlerini bünyesinde barındıran firma bu modeli ile 41000 ft azami uçuş yüksekliği, 4500 km azami menzil, 100 kişilik yolcu kapasitesi ve 890 km/s uçuş hızı ile müşterilerine hizmet vermektedir. Yine filoda yer alan Embrarer E195 ise 118 kişilik yolcu kapasitesi, 79 cm koltuk aralığı, 3343 km azami menzil ve 50 790 kg azami kalkış ağırlığı ile özel yolcularına hizmet veriyor.

Bombardier Global XRS tipi ve Hawker 900 XP tipi Jetleri filosunda yer vererek havayolu taşımacılığını farklı bir boyuta taşımıştır. Bombardier Global XRS tipi jet ile 11 390 km azami menzile 950 km/s azami hız ile uçuş yapılabilirken 8 ila 19 yolcu taşınabiliyor. Hawker 900 XP modeli jetler ise yaklaşık 5500 km menzile 863 km/s azami hız ile uçuş yapabilirken 8 yolcu taşıma kapasitesine sahip. Gerekli ofis ekipmanı ve WiFi imkanı bulunan bu uçuşlar daha çok zamanı kısıtlı ve değerli olan iş adamlarına hitap ediyor. BoraJet sahip olduğu zengin filosu ile yurt içi ve yurt dışında birçok noktaya uçuş gerçekleştiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir