Hava yolu firması Atlasglobali kim kurdu

Türk Hava yolu firmaları arasına 2001 yılında giren şuandaki adı AtlasGlobal olan firma Öger Holding tarafından AtlasJet adı ile ilk etapta 2 adet Boeing B-757-200 tipi yolcu uçağıyla hizmete başlamıştır. İç ve Dış Hatlarda Tarifesiz seferlerle yolcu ve yük taşımacılığı ruhsatı ile Mart ayında kurulan şirket kurulduktan birkaç ay sonra Haziran ayında Türk havayolu şirketleri arasında yerini alan firma uçuşlarına başlamıştır. Düzenli ve sistematik çalışmalarının sonucunda her geçen yıl artan iş yükü ile birlikte firma filosunu büyütmüştür. 2001 yılının Eylül ayında firma bir uçak daha almış, 2003 yılında tarifesiz yolcu ve yük taşıma ruhsatı ile uçak sayısını dörde çıkarmayı başarmıştır.

2001’de uçuş serüvenine başlayan AtlasJet, iki yılda varlığını artırınca farklı ulaşım alanlarına atılım kararlaştırılmıştır. 2004 yılının Nisan ayında ilk adımlar atılarak şirketin %50’si ETS turizm şirketine satılmış ve yönetim kurulu başkanı değişmiştir. Dünyanın en iyi firmaları örnek alınarak yapılan değişikliklerle şirket yapılanmasında yenilikler yapılmıştır. Aynı zamanlarda havayolu şirketinin ruhsatına da yeni eklemeler yapılmış, İç ve Dış Hatlarda tarifeli ve tarifesiz yolcu ve yük taşıma olarak değiştirilmiştir. Dış hatlarda olan tarifeli seferlere iç hat seferleri de uçuşlarına eklenmiştir. Artan seferler, turizm şirketi ortaklığı ve her yıl eklenen yeni rotalarla büyüme çalışmalarına devam eden firma 2 uçakla başladığı filosuna yeni uçaklar ekleyerek genişletmiştir.

Hava yolu ulaşımına AtlasJet olarak başlayan firma, 20 farklı uçuş noktası olan turizm şirketi ETS Tur’la ortak olmuş 2006 yılında hisselerinde değişiklik yaparak AtlasGlobal ismini almış ve şirketin hisselerini tamamını ETS Tur’a devretmiştir. AtlasGlobal havayolu şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy olup İcra Kurulu Başkanlığını ise Orhan Coşkun yapmaktadır. Hızla büyümeye devam eden şirket 2013 yılında ihracatlı büyüme stratejisini yeni iştirakçi firmalar bularak yapmıştır. Yeni iştirakçi havayolu firması tarihteki ilk ve tek Kürt taşıyıcı firma olan ZagrosJet’tir. AtlasGlobal, Kuzey Irak’taki havayolu olan Zagrosjet’le Erbil ve Bağdat’tan İstanbul başta olmak üzere Anadolu’nun farklı şehirlerine, ayrıca Erbil merkezli olarak Avrupa ve Ortadoğu’ya tarifeli uçuşlar yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir