Dünyanın en büyük havalimanları hangileridir

Yakın zamanda yapılan araştırmalarda dünyanın en büyük havalimanlarının hangileri olduğu konusu incelenmiş ve bazı kriterler belirlenerek buna göre bir liste oluşturulmuştur. Oluşturulan listede dünyanın en büyük havalimanları yer alırken bunun belirlenmesi için oldukça özenli bir çalışma yürütülmüştür. Söz konusu araştırma sonuçlarının bulunduğu rapor Ulusal Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) tarafından açıklanmıştır. Raporda havalimanlarına ait birçok husus değerlendirilirken sıralamanın oluşmasında havalimanına inen ve kalkan uçak sayısı, taşınan yük miktarı ve yolcu sayısı çok daha etkili olmuştur. Söz konusu kriterler bir havalimanının ne kadar yoğun olduğunun en büyük delillerinden olurken bunların sayısı diğer unsurlar hakkında da bilgi vermektedir.

Yayınlanan raporda dünyadaki en büyük 15 havalimanı yer almış ve bunlarla ilgili bilgiler de paylaşılmıştır. Dönemsel olarak böyle çalışmalar yapan ICAO, böylece havalimanlarının gelişimlerinin nasıl ilerlediği konusunda da çok önemli bir veri paylaşmış olmaktadır. Açıklanan listenin ilk üç sırasında Atlanta, Pekin ve Dubai Havalimanları yer almıştır. Bunların listenin en başında olmasının farklı sebepleri bulunmaktadır. Örneğin dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin’deki Pekin Havalimanının yolcu kapasitesi diğer ülkelere göre çok daha fazladır. Bu da Pekin’in bir adım daha önde olmasını ve listeye çok daha kolay bir şekilde girmesini sağlamaktadır. Atlanta ve Dubai’nin de kendilerine göre özel avantajları bulunmakta ve bundan dolayı da bu listede çok sık yer almaktadırlar.

Açıklanan listede ülkemizin en büyük havalimanı olan Uluslararası İstanbul Atatürk Havalimanı da bulunmaktadır. İstanbul’a inen uçak sayısı her sene olduğu gibi bu sene artmıştır. Yayınlanan raporda Ağustos ayı verileri bulunmakta ve buna göre İstanbul Atatürk Havalimanında bir ay içerisinde 22.000 uçak kalkış yapmıştır. Buna göre kalkış sayısı bir önceki aya göre %2,8 artış göstermiştir. Bu haliyle İstanbul Atatürk Havalimanı listenin 10. sırasında kendisine yer bulmuştur. Ayrıca AHL bir önceki göre yolcu sayısını %10 artırmış ve 3,3 milyona ulaşmıştır. Bu özelliği ile en büyük havalimanları arasında yolcu sayısını en fazla artıran olmayı başarmış ve geleceği dair güçlü bir mesaj vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir