Dronelar uçaklar için en büyük tehlikelerden biri

Uçaklar için havada bulunan droneların uçaklara çarptıkların aynı büyüklükteki kuşlara göre çok daha fazla zarar verdiği bundan dolayı da kuşlardan daha tehlikeli olduğu yetkililer tarafından açıklanan bir gerçektir. Bunun en önemli sebebini ise kısa bir süre önce ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA) yayınlanan çalışmada net bir biçimde ifade edilmiştir. Söz konusu açıklamada uçakların tasarımı yapılırken kuşların çarpma ihtimaline karşı önlemler alındığı fakat o dönemde droneların olmaması ya da bu kadar yaygın olmamasından dolayı bu durumun dikkate alınmadığı belirtilmiştir. Bundan dolayı da droneların çarpması durumunda uçaklarda buna karşı koyacak uygunluk bulunmadığı için verilen zararın çok daha fazla olduğu belirtilmektedir.

Mississippi tarafından yürütülen çalışma için bir simülasyon kullanılmış olup bu simülasyonda 1, 2 ve 3,6 kilogram arasındaki droneların uçaklara çarpması incelenmiştir. Söz konusu simülasyonlar için özel bir bilgisayar kullanılırken ortaya çıkan sonuç araştırmacıları oldukça şaşırtmıştır. Çünkü bazı durumlarda uçağa çarpan uçan cihazların uçağın gövdesini deldiği ve uçağın içerisine kadar girebildiği gözlenmiştir. Bunun nedeni ise cihazlarda kullanılan gövde, pil gibi sert parçalardır. Söz konusu parçalar uçakların gövdesini hıza bağlı olarak delebilmekte bu da uçaklara çok ciddi zararlar vermektedir. Kuşların çarptığı durumlarda ise delik açılma olmadığı gibi bu kadar büyük zararlar da oluşmamaktadır. Bundan dolayı uçan cihazlar kuşlara göre çok daha tehlikelidir.

Son dönemde artan drone kullanımı nedeniyle bu tür vakaların sayısında çok ciddi bir artış yaşanmakta olup uçakların güvenliği için ciddi bir tehdit oluşmaktadır. Söz konusu durumdan dolayı son bir ay içerisinde 250 vaka meydana geldiğini açıklayan FAA yetkilileri bahsedilen risk için çalışmalar yapılacağını ve uçakların tasarımlarının buna göre yapılacağı açıklandı. Tasarımlarda tehlikeli durumların hepsinin dikkate alınması sayesinde havadaki güvenlik seviyesi şimdiye göre daha yüksek seviyelere çıkacak ve böylece yolcular çok daha güvende olacaklardır. Burada bahsedilen tehlikeli ile ilgili nasıl bir önlem alınacağı ise henüz açıklanmadığından insanlar merakla yeni tasarımları ve tehlikenin ne ile giderileceğini görmek istemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir