Check-in işlemini Onur Air ile yapmak

Günümüzde bir çok havayolu firması buna Onur Air de dahil, yolcularını havaalanındaki uzun kuyruklardan kurtarmak için check-in işlemlerini online yaptırarak kolaylık sağlamaktadırlar. Ulaşım yolu olarak hava yolunu tercih edenler muhakkak ki online check-in işlemleri yapmıştır. Onur Air Havayollarında bu nasıl gerçekleştirilir? Cevabı şöyle ki; rezervasyonun nereden yapıldığına bakılmaksızın firmanın internet adresinden bütün Onur Air yolcularına online check-in olanağı sunulmaktadır. Her hava yolu firmasında farklı olmakla birlikte Onur Air’de online check-in işlemleri uçuştan 24 saat öncesinden başlayıp uçuşa 2 saat kalan kadar devam etmektedir. İnternetten bu işlemleri yapabilmek için önceden bilet almış olmak gerektiği gibi bu işlemlerden havayolları ek bir ücret almamaktadır.

Check-in işlemlerini internet üzerinden gerçekleştiren yolcular bagajlarının olup olmamasına göre havalimanında olmaları gereken saat dilimi farklılık göstermektedir. İşlemlerini yapmış olan yolcuların şayet kontuara verilecek bagajları yoksa iç hat uçuşları için uçuş saatinden en geç 30 dakika önce, dış hat uçuşlarında ise en geç 45 dakika önce havalimanında ve biniş kapısında olmaları gerekmektedir. Kontuara bagaj teslim edecek olan yolcuların ise iç hat uçuşları için uçuş saatinden en az 60 dakika öncesi, dış hat uçuşları için ise uçuş saatinden en az 90 dakika öncesinde bagajlarını teslim edecekleri bagaj kontuarında hazır olmaları gerekmektedir. Online check-in işlemi sırasında uçakta istenilen koltuk seçilme imkânı sunulmaktadır.

Online check-in yapmak için bilet alınan firmanın web sitesine girilerek işleme başlanır. Siteye girdikten sonra “online check-in” sekmesine tıklandıktan sonra açılan kutuya bilet rezervasyon kodunu(PNR) ve ad-soyad bilgilerinin girilmesi gerekiyor. Bu girişler tamamlandıktan sonra koltuk seçme hakkı olan şirketlerde koltuk seçimini de yaptıktan sonra online check işlemi tamamlanıyor. Bazı havayolu şirketlerinde sadece koltuk seçimi değil yemek seçimi ve ek bagaj hakkı gibi fırsatlar da oluyor bu son aşamada varsa bu seçimleri de yapıp işlem sonlandırılıyor. İşlem bittikten sonra e-mail ve SMS ile barkod gelecektir. Gelen bu barkod güvenlik geçişlerinde uçuş biniş kartı olarak kullanılmaktadır. Elinizde basılı olabileceği gibi telefondan da biniş kartı olarak okutulabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir