Burnunun üstüne inen uçak herkesi şaşırttı

Oklahoma üzerinde uçan küçük bir uçak izleyenlerin bakışları arasında inişini normal bir şekilde gerçekleştirmişken birden burnunun üstüne doğru düşmeye başladı ve iniş bu şekilde devam ederek tamamlandı. Görenleri hayretler içerisinde bırakan olay Oklahoma üzerinde uçan KingAir B200 tipi uçağın inmeye başladığı sırada gerçekleşmiştir. B200 tipi uçak normal bir şekilde inişe geçti ve tekerlekleri piste değdi. Bir süre arka tekerleklerinin üzerinde gittikten sonra ön tekerlekler de piste temas etti. Bu andan sonra inişin şekli değişmeye başladı. Ön tekerlekleri arızalanan uçak bir anda öne doğru yığılmaya ve burnunun üzerine düşmeye başladı. Burnu yere değen uçak bir süre sonra durabildi.

Oklahoma’da gerçekleşen olay amatör bir kamera tarafından kayda alınmış ve farklı platformlarda paylaşılmıştır. Olay anı net olarak görünen görüntüler görenleri şaşkınlık içinde bırakmış ve böyle bir olayı yaşanmasına rağmen herhangi bir can kaybının yaşanmaması herkesi mutlu etmiştir. WillRogers World Havalimanına bu şekilde inen uçağa ilk olarak havalimanında bulunan ekipler müdahale etmiş fakat her ihtimale karşın takviye istenmiştir. Fakat uçağın çok kısa bir sürede durması yüreklere su serpmiş ve takviye ekiplere gerek kalmadan olaya kontrol altına alınmıştır. Uçakta bulunanlar kontrollü bir şekilde çıkarılırken ciddi bir yaralanmanın olmaması da mutluluk veren ayrı bir husus olarak dikkat çekmiştir.

Havacılık tarihi incelendiğinde dahi böyle bir olayın gerçekleşme olasılığının çok düşük olduğu görülmüştür. Böyle bir kazanın yaşanma ihtimalinin yaşanma ihtimalinin daha düşük hale getirilmesi için uçakların periyodik ağır bakımlarının mutlaka düzenli yapılması gerektiği uzmanlar tarafından dile getirilmektedir. Söz konusu olayda uçağın ön tekerlerinde arıza meydana gelmiş ve sonuç bu şekilde olmuştur. Eğer arka tekerlerde benzer bir arıza meydana gelseydi çok daha kötü bir kaza yaşanma ihtimali bulunmaktaydı. Çünkü mevcut olayda arka tekerler ilk hızı kesmiş ve olay bundan sonra yaşanmıştır. Bahsedilen hızla arka tekerlerde bu arıza olsa idi muhtemelen uçak çok ağır hasar alacaktı. Yetkililer olay için ucuz atlatıldığı görüşündeler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir